Menu Zamknij

Wykład w Instytucie Matematyki.

13 lutego uczniowie z klas : 3d, 3g oraz 2a naszego gimnazjum wraz z opiekunami: Anną Jelito, Katarzyną Budziłek-Jurek, Jolantą Kempny i Barbarą  Niedzwiedz wzięli udział w wykładzie: Matematyka i kalendarz.

Wykład wygłosił dr Andrzej Kula. Uczniowie dowiedzieli się , czym był kalendarz juliański, co to jest kalendarz gregoriański i na czym polegała reforma kalendarza.  Oprócz znanych terminów takich jak rok zwykły i przestępny poznali : rok uniwersalny (czyli taki, w którym 1 stycznia wypada w poniedziałek).  Praktyczne okazało się pokazanie uczniom jak wygląda wieczny kalendarz i w jaki sposób sprawdzić jakim dniem tygodnia była konkretna data XX wieku.

Ciekawostka: W jakim dniu tygodnia nastąpiło pierwsze lądowanie człowieka na Księżycu (20.VII.1969)?    ODP. Niedziela

Komentarze
Accessibility