Menu Zamknij

Spotkanie z Jerzym Buzkiem w V Liceum

W grudniu ubiegłego roku V Liceum Ogólnokształcące przy Zespole Szkół Sportowych w Siemianowicach Śląskich wraz ze Stowarzyszeniem Aktywności Obywatelskiej Bona Fides z Katowic przystąpiło do programu Erasmus + realizując projekt „Millennials for Europe” – Millenialsi dla Europy. Założeniem projektu było i jest nawiązanie dialogu pomiędzy młodymi Europejczykami a osobami decyzyjnymi oraz promowanie aktywności obywatelskiej wśród młodzieży.

Z tego tytułu, na specjalne zaproszenie uczniów V LO biorących udział w projekcie Erasmusa, swoją obecnością zaszczycił społeczność szkolną sam Pan Premier Jerzy Buzek, niegdyś przewodniczący a obecnie aktywny poseł Parlamentu Europejskiego. W piątkowym spotkaniu z Premierem Jerzym Buzkiem uczestniczyli nie tylko uczniowie biorący udział w projekcie ale również pozostali licealiści V LO, którzy z zaciekawieniem przysłuchiwali się wykładu oraz dyskusji Pana Premiera z grupą projektową. 

Jerzy Buzek zaczął swoje wystąpienie od interesującego wykładu pt.  „Europa Młodych” , w którym to podkreślił jak ważny w dzisiejszym świecie jest głos młodych ludzi oraz ich zaangażowanie w sprawy dzisiejszego świata. Ekologia, klimat, nasza planeta to priorytety o które musimy dbać aby w przyszłości żyło nam się lepiej dlatego nie powinniśmy zostawać obojętni na los w szczególności naszego regionu – Śląska. W dalszej części spotkania, licealiści mieli możliwość zadawania pytań oraz poprowadzenia dyskusji z szanownym gościem. Uczniowie V LO mieli okazję dowiedzieć się między innymi jak funkcjonuje  Parlament Europejski, jakimi językami włada Pan Premier, co sądzi o wyjściu z Unii Wielkiej Brytanii oraz korzyściach płynących z zasobów energii odnawialnej a co za tym idzie zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. 

Spotkanie uczniów V LO z Panem Premierem Jerzym Buzkiem okazało się być idealną lekcją kultury, tolerancji, historii oraz ku zaskoczeniu wielu zgromadzonych – powtórką z zakresu chemii. Osoba Pana Premiera a przede wszystkim jego ogromna wiedza, poczucie humoru oraz podejście do młodzieży sprawiły, iż uczestnicy spotkania a przede wszystkim uczniowie biorący udział w projekcie Erasmusa bardzo szybko nawiązali nić porozumienia z tak uznanym politykiem jakim bez wątpienia jest Jerzy Buzek.

Koordynator projektu Erasmus+
Organizator spotkania
Dorota Gaworska

Komentarze
Accessibility