REGULAMIN ŚWIETLICY SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 8 W ZESPOLE SZKÓŁ SPORTOWYCH W SIEMIANOWICACH ŚLĄSKICH ROK SZKOLNY 2020/2021
I. Procedura przyjmowania uczniów do świetlicy szkolnej:
- Świetlica szkolna jest czynna w godzinach 6.45-17.00.
Do świetlicy szkolnej przyjmuje się dzieci, których oboje rodzice (opiekunowie prawni) pracują lub, gdy dziecko samotnie wychowuje pracujący rodzic. - W pierwszej kolejności przyjmowane są dzieci z klas pierwszych, a następnie w miarę wolnych miejsc kolejno dzieci z klas drugich i trzecich. Decyduje data wpływu karty zapisu.
- Zapisu do świetlicy dokonują rodzice (prawni opiekunowie) na podstawie formularza udostępnionego drogą elektroniczną: klasy 1-3 (2019/2020) w terminie 08-12 czerwca 2020r. oraz klasy pierwsze (2020/2021) w terminie 23-26 czerwca 2020 roku.
- Wykaz dzieci zakwalifikowanych do świetlicy zostanie podany 02 lipca 2020 roku.
- Rodzice (prawni opiekunowie) mogą w uzasadnionych przypadkach zapisać dziecko do świetlicy poza terminem rekrutacji. Dziecko zostanie przyjęte pod warunkiem, że będą wolne miejsca.
- Karty zapisu dziecka do świetlicy w formie dokumentu papierowego (karty zapisu dziecka do świetlicy – załącznik nr1) należy oddać pierwszego września wychowawcom świetlicy. Karty oddają osoby ujęte na liście z dnia 02 lipca 2020 roku.
II. Procedura przyprowadzania i odbierania dzieci ze świetlicy szkolnej przez rodziców (prawnych opiekunów):
- Osoba przyprowadzająca dziecko do szkoły zostaje w przedsionku szkoły. Dziecko udaje się do szatni (pod okiem pracownika obsługi), a następnie do świetlicy.
- Dziecko przychodząc do świetlicy wpisywane jest na listę obecności, tzn. podchodzi do biurka i podaje nauczycielowi imię, nazwisko oraz klasę, do której chodzi.
- Bez zezwolenia nauczycieli uczniowie nie mogą opuszczać świetlicy. Dziecko przebywające w świetlicy każdorazowo zgłasza potrzebę wyjścia ze świetlicy
u nauczyciela (np. do toalety, biblioteki, zajęcia pozalekcyjne itp.). - Odbierać dziecko ze świetlicy mogą jego rodzice (opiekunowie prawni) lub osoby przez nich upoważnione w karcie zapisu dziecka do świetlicy. Osoba odbierająca dziecko zobowiązana jest powiadomić o tym wychowawcę świetlicy poprzez pracownika obsługi lub osobiście. Osoby odbierające nie wchodzą na teren świetlicy, czekają na dziecko w przedsionku lub w korytarzu. W razie wątpliwości wychowawca może poprosić osobę odbierającą dziecko o dokument potwierdzający jej tożsamość.
- W przypadku odbierania dziecka przez osobę, która nie jest wskazana w karcie świetlicowej, musi ona posiadać upoważnienie pisemne czytelnie podpisane przez rodziców (opiekunów prawnych).
- W wyjątkowych sytuacjach losowych nauczyciel może po uprzednim kontakcie z rodzicem (telefonicznym) wydać pozwolenie na odebranie dziecka przez osobę, która nie jest wskazana w karcie świetlicowej. Osoba ta zobowiązana jest napisać oświadczenie o odbiorze dziecka, podpisując się pod nim czytelnie. Wychowawca legitymuje osobę odbierającą z dowodu potwierdzającego jej tożsamość.
- Dopuszcza się możliwość odbioru dziecka ze świetlicy przez niepełnoletnie rodzeństwo, które ukończyło 10 lat. Jeśli sytuacja życiowa rodziny tego wymaga, rodzice (opiekunowie prawni) są zobowiązani do złożenia pisemnego oświadczenia w tej sprawie. Rodzice ponoszą pełną odpowiedzialność prawną za osobę niepełnoletnią odbierającą dziecko, jak i za odebrane przez nią dziecko.
- Rodzice (opiekunowie prawni) ponoszą odpowiedzialność prawną za bezpieczeństwo dziecka odebranego ze świetlicy przez upoważnioną przez nich osobę.
- Nauczyciel może odmówić wydania dziecka w przypadku, gdy stan osoby odbierającej dziecko wskazuje na spożycie alkoholu lub innych środków odurzających. W takiej sytuacji zostanie wykonany telefon do rodziców lub innej upoważnionej przez nich osoby do odbioru dziecka. W razie braku kontaktu z rodzicami (opiekunami prawnymi) nauczyciel ma obowiązek powiadomić o zaistniałej sytuacji dyrektora szkoły oraz poinformować odpowiednie służby (Policja).
- Uczniowie, którzy posiadają pisemne pozwolenie rodziców i mogą samodzielnie wychodzić ze świetlicy do domu, muszą swoje wyjście zgłosić wychowawcy pełniącemu dyżur.
- Dziecko odebrane ze świetlicy szkolnej, nie może być w danym dniu przyjęte powtórnie.
- Zwolnienie dziecka ze świetlicy na telefoniczną prośbę nie będzie uwzględniane.
- O wszelkich zmianach dotyczących trybu odbierania dziecka ze świetlicy rodzice muszą powiadomić wychowawców świetlicy na piśmie z datą i podpisem.
- Życzenie rodziców dotyczące nieodbierania dziecka przez jednego z rodziców musi być poświadczone przez orzeczenie sądowe.
- Rodzice (prawni opiekunowie) lub inne osoby wskazane przez rodziców zobowiązani są do punktualnego odbioru dziecka ze świetlicy szkolnej. W razie nieodebrania dziecka ze świetlicy w godzinach jej pracy oraz braku kontaktu z jego rodzicami (opiekunami prawnymi) nauczyciel ma obowiązek powiadomić o zaistniałej sytuacji dyrektora szkoły oraz poinformować odpowiednie służby (Policja).
- W przypadku odebrania dziecka po godzinie 17.00 nauczyciel sporządza notatkę służbową, celem przedstawienia jej dyrektorowi szkoły. Jeżeli spóźnienia będą się powtarzać dziecko może zostać usunięte ze świetlicy.
- W przypadku rezygnacji z pobytu dziecka w świetlicy szkolnej rodzice (prawni opiekunowie) zobowiązani są do pisemnego zgłoszenia tego faktu w świetlicy.
III. Prawa i obowiązki uczniów uczęszczających do świetlicy:
Uczeń uczęszczający do świetlicy ma prawo do:
- Właściwie zorganizowanej opieki wychowawczej.
- Ochrony przed przemocą fizyczną i psychiczną.
- Życzliwego i podmiotowego traktowania.
- Swobody wyrażania myśli i przekonań.
- Udziału we wszystkich organizowanych zajęciach i zabawach.
- Pomocy przy odrabianiu zadań domowych i pomocy w przypadku trudności w nauce.
- Rozwijania swoich zainteresowań i uzdolnień.
- Korzystania z pomocy dydaktycznych, gier, książek, zabawek, sprzętu będącego na wyposażeniu świetlicy.
Uczeń uczęszczający do świetlicy jest zobowiązany do:
- Przestrzegania regulaminu świetlicy.
- Dbania o bezpieczeństwo swoje i swoich kolegów.
- Słuchania poleceń wychowawców.
- Uczestniczenia w zajęciach, uczeń może odmówić udziału w proponowanych zajęciach zorganizowanych, nie może jednak hałasować i przeszkadzać dzieciom, które w tych zajęciach uczestniczą.
- Informowania każdorazowo o swoim przyjściu i potrzebie wyjścia ze świetlicy.
- Zgłaszania wszelkich wypadków oraz swojego złego samopoczucia.
- Kulturalnego zachowania w świetlicy oraz stołówce szkolnej.
- Pozostawiania tornistra w wyznaczonym miejscu.
- Dbałości o ład i porządek.
- Poszanowania sprzętu znajdującego się w świetlicy.
IV. Dodatkowe informacje dotyczące pobytu dziecka w świetlicy
- Wychowawcy świetlicy nie ponoszą odpowiedzialności za przynoszone przez uczniów do szkoły wartościowe przedmioty (np. telefony komórkowe, urządzenia typu MP 3, PSP, elektroniczne zabawki itp.).
- Rodzice (opiekunowie prawni) ponoszą odpowiedzialność materialną za szkody wyrządzone przez uczniów w świetlicy.
- Nauczyciele – wychowawcy świetlicy nie ponoszą odpowiedzialności za dziecko, które nie zgłosiło się do świetlicy.
Siemianowice Śląskie, 05.06.2020 r.