Menu Zamknij

TYDZIEŃ DLA BEZPIECZEŃSTWA 2026

Kończący się rok szkolny 2025/2026 to nie tylko czas podsumowań osiągnięć edukacyjnych i działań wychowawczo-profilaktycznych, ale również doskonała okazja do przypomnienia zasad bezpiecznego wypoczynku wakacyjnego. Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło kolejną edycję ogólnopolskiej akcji „Tydzień dla Bezpieczeństwa”, zachęcając szkołyi placówki do organizacji działań edukacyjnych i profilaktycznych w jednym z dwóch ostatnich tygodni czerwca przedzakończeniem roku szkolnego. Celem inicjatywy jest wzmacnianie bezpieczeństwa psychicznego i fizycznego dzieci  i młodzieży, promowanie zdrowychi odpowiedzialnych postaw oraz upowszechnianie wiedzy na temat bezpiecznego spędzania czasu podczas wakacji. Od 3 czerwca 2026 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące bezpieczeństwa najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Osoby poniżej 16. roku życia poruszające się: rowerem, hulajnogą elektryczną, urządzeniami transportu osobistego  (m.in. elektryczną deskorolką) są zobowiązane do korzystania z kasku ochronnego. Nowe regulacje mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży oraz ujednolicenie zasad obowiązującychużytkowników różnych środków transportu. Niezastosowanie się do nowych przepisów może skutkować nałożeniem mandatu na rodzica lub opiekuna. Szczególną uwagę warto zwrócić również na nowe przepisy dotyczące organizacji wypoczynku dzieci i młodzieży, które wprowadzają wyższe standardy bezpieczeństwa nad wodą. W ramach „Tygodnia dla Bezpieczeństwa” podejmujemy działania związane m.in. z: • bezpieczeństwem w ruchu drogowym, • bezpiecznym wypoczynkiem nad wodą, • cyberbezpieczeństwem i ochroną danych osobowych, • zdrowiem psychicznym oraz profilaktyką uzależnień, • budowaniem odpowiedzialnych postaw społecznych.

Accessibility