Menu Zamknij

Maczuga Herkulesa, Grota Łokietka i inne atrakcje

W minionym tygodniu klasy 6b i 6d wraz z wychowawcami, wybrały się na wycieczkę do Ojcowskiego Parku Narodowego.

Ojcowski PN jest jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych Małopolski pod względem walorów naturalnych jak i tych historycznych. Ruiny zamków ,niegdyś należących do systemu obronnego zwanego dzisiaj Szlakiem Orlich Gniazd, są pięknie wkomponowane w zapierające dech widoki form krasowych porośniętych zielenią.

Największą popularnością cieszyła się Jaskinia Łokietka. Jej długość wynosi 320 metrów. Składa się z kilku korytarzy i dwóch dużych sal: Rycerskiej i Sypialni oraz dwóch mniejszych.

Nieodłącznym uzupełnieniem opisu jaskini jest legenda o ukrywaniu się w niej Władysława Łokietka przed królem czeskim Władysławem II na przełomie XII i XIV w.

Przyszły król Polski miał w niej ponoć przebywać ok. 6 tygodni. Łokietek odpoczywał na kamiennym łożu w ostatniej sali (Sypialni), a w niedużej wnęce Kuchni czyli w “kominku” przygotowywał sobie posiłki przynoszone mu przez włościan otwartym ku górze korytarzem wstępnym, podczas gdy wejście do jaskini było zasnute pajęczyną, która pokryta kroplami rannej rosy zmyliła ślad pogoni. Krata zamykająca wejście, powtarza motyw pajęczyny.

Na wycieczcie dużo spacerowaliśmy podziwiając krajobrazy i przyrodę. Przeszliśmy górną częścią malowniczej Doliny Prądnika, oglądaliśmy ruiny zamku królewskiego. Spacerowaliśmy szlakiem w stronę Bramy Krakowskiej i do Źródełka Miłości

Przed zamkiem Pieskowa Skała w Dolinie Prądnika, na obszarze Ojcowskiego Parku Narodowego, stoi wysoka skała w kształcie maczugi. Szersza u góry, węższa przy podstawie, ma 25 metrów wysokości. Maczuga Herkulesa, bo o niej mowa, jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów krajobrazu Ojcowskiego PN . Skała ta powstała wskutek krasowej działalności wód i nierównomierne wytrzymałości na wietrzenie.

Komentarze
Accessibility