Menu Zamknij

SZLAKIEM ORLICH GNIAZD, BIAŁYCH DAM I …NIETOPERZY

                                

Piękna pogoda, wspaniałe widoki, smakowite kiełbaski to cechy charakterystyczne wycieczki, na którą wybrały się klasy 5B, 6A i 6B z opiekunami p. K. Mrozek, p. A. Jelito, p. I. Materny i p. J. Klimas.

Pierwszym punktem naszej wyprawy była wizyta w  Jaskini Głębokiej znajdującej się w zachodniej części Góry Zborów zwanej Kruczymi Skałami, w rezerwacie przyrody Góra Zborów. Jej długość wynosi 190 metrów.

W Jaskini Głębokiej można zobaczyć nietoperze, przebywające tutaj w ciągu dnia od wiosny do jesieni i hibernujące przez całą zimę. My staraliśmy się nie przestraszyć tych ssaków, które wspierają człowieka w walce z komarami.

Po wyjściu z jaskini udaliśmy się na zamek w Bobolicach. Zachwyceni widokiem, jaki rozpościerał się na okoliczne błonia, przeszliśmy do warowni, która jak każdy szanujący się zamek posiada całkiem spore stadko potępionych duszyczek. Zamkowe mury odwiedza między innymi Biała Dama (za życia uwięziona w twierdzy bratanica złoczyńcy z rodu Krezów), a w podziemiach można napotkać niewierną żonę Bobola, zamurowaną  żywcem w lochach. Podobno dziewczyna wciąż tam przebywa, strzeżona przez złą czarownicę, która od czasu do czasu siada na pobliskiej skale i straszy napotkanych ludzi.

 Spacerując po komnatach zamkowych, mieliśmy okazję zobaczyć uzbrojenie rycerzy i narzędzia tortur. Zapoznaliśmy się  z fotosami i historią serialu “Korona królów”,który był tutaj nagrywany.

Następnie pojechaliśmy do sąsiedniego Mirowa i tam w okolicy kolejnego rekonstruowanego zamku (cały czas trwają tutaj prace konserwatorskie, więc pewnie wkrótce i tu oprócz murów będzie można zobaczyć troszkę więcej atrakcji) piekliśmy kiełbaski na ognisku, napawając się zapachem łąk i lasów.

 Rozglądając się za siebie, czy nie podąża naszym śladem jakaś zabłąkana Biała Dama wróciliśmy do domu…

Komentarze
Accessibility