Menu Zamknij

22 kwietnia 2022 Międzynarodowy Dzień Ziemi

Od ponad 50 lat obchodzimy Dzień Ziemi  uzmysławiamy sobie wtedy,  jak ważną sprawą  jest troska o nasze najbliższe środowisko. Pierwszy Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku w Stanach Zjednoczonych.  Święto to obchodzone jest w ponad 190 państwach  na świecie. Co roku akcja zwraca uwagę na inny problem związany ze środowiskiem i ekologią.

Tegoroczne  hasło przewodnie Światowego Dnia Ziemi 2022 to Invest in our planet – Zainwestuj w naszą planetę. Organizatorzy zwracają uwagę na konieczność zmian w różnych obszarach działalności oraz wspólną odpowiedzialność – firm, rządów i obywateli.

Ziemia to nasz jedyny dom, dlatego każdy z nas jest za niego odpowiedzialny! Małe rzeczy wykonywane przez wiele osób mają duże znaczenie.

Co możesz zrobić dla Ziemi?  nie tylko w dniu jej święta….

  1. Ogranicz nieprzemyślane zakupy – kupując tylko to, czego potrzebujesz przyczyniasz się m.in. do zmniejszenia ilości śmieci.
  2. Użyj wielorazowych toreb na zakupy
  3. Segreguj odpady.
  4. Wyłączaj światło, kiedy wychodzisz z pomieszczenia – oszczędzaj energię.
  5. Wybieraj produkty w szklanych i papierowych opakowaniach
  6. Zrezygnuj z zakupów wody w plastikowej butelce – wybierz szklaną butelkę albo wielorazową opcję z filtrem.
  7. Naprawiaj zepsute sprzęty, ubrania czy narzędzia.
  8. Wybierz komunikację miejską albo rower zamiast samochodu.
  9. Zakręć kran w czasie mycia zębów, napraw jeśli cieknie – oszczędzaj wodę.

Invest in our planet– to takie proste wystarczy tylko chcieć.  Co robimy z naszej szkole?

Segregujemy śmieci, staramy się oszczędzać wodę i energię elektryczną, ograniczamy hałas, sięgamy po alternatywne źródła energii, prowadzimy zbiórkę kartek, baterii, promujemy rezygnację  z plastikowych toreb i butelek, sprzątamy nasze najbliższe otoczenie, prowadzimy akcje dla schroniska.  Uczymy  troski o nasz dom i wprowadzamy to w działaniu.

Pamiętajmy że każda podejmowana aktywność ma ogromne znaczenie dla najbliższego otoczenia, dla naszego wspólnego domu jakim jest Ziemia.

Komentarze
Accessibility