Menu Zamknij

WYPRAWA PO SÓL

  W pochmurny, listopadowy poniedziałek uczniowie klas 5B, 6A, 6B wraz z wychowawcami K. Mrozek, A. Jelito, I. Materny i K. Pytlik postanowili sprawdzić, czym wielicka kopalnia zachwyca miliony turystów z całego świata i poznać tajemnice ukryte głęboko pod ziemią.

    Cudu jaki natura i człowiek stworzyły pod ziemią nie da się opisać słowami, pokazać na fotografiach, czy filmie. Trzeba to zobaczyć osobiście!

   Wystarczyło pokonać około 400 schodów w dół i naszym oczom ukazała się gęsta sieć podziemnych korytarzy i chodników układających się w skomplikowany wielopoziomowy labirynt. Główny szlak zwiedzania, Trasę Turystyczną, wytyczono w zabytkowej, najcenniejszej pod względem przyrodniczo-geologicznym i kulturowym części kopalni. To ponad 20 wyjątkowej urody komór i niemal dwa kilometry krętych korytarzy. W usytuowanych na głębokości 64-135 m pod ziemią wyrobiskach mogliśmy podziwiać m.in. unikatowe solankowe jeziorka, solne rzeźby i dawne urządzenia górnicze oraz wykute w soli kaplice, w tym tę najsłynniejszą – kaplicę św. Kingi. Kaplica św. Kingi to najbardziej rozpoznawalne miejsce na Trasie Turystycznej oraz największa w Europie podziemna świątynia, do dziś pełniąca funkcje sakralne. Wszystkie rzeźby i zdobienia, nawet pieczołowicie wykonana posadzka, zostały wykute w soli przez utalentowanych górników-rzeźbiarzy.  Oprócz tego poznaliśmy dawne narzędzia oraz stosowane w przeszłości metody wydobycia i transportu soli. Specyficzny mikroklimat powodował, że wszyscy oddychaliśmy pełną piersią a w ustach czuliśmy smak najdoskonalszej z przypraw-soli!

           Nie od dziś wiadomo, że spacer solnymi podziemiami wzmaga apetyt. Po długiej wędrówce należało sprawdzić, jak smakuje obiad jedzony 100 metrów pod ziemią.

       Z głowami pełnymi wrażeń i plecakami pełnymi soli wróciliśmy do domu.

Komentarze
Accessibility