Od tygodni nie masz chęci do życia, nie możesz wstać z łóżka, nic Cię nie cieszy, a przy tym źle sypiasz? Idź do lekarza, bo być może chorujesz na depresję
Depresja (lub zaburzenie depresyjne) jest częstym zaburzeniem psychicznym, która poprzez obniżenie nastroju poważnie zakłóca codzienne życie.
Depresja polega na zaburzeniach nastroju (smutek, utrata przyjemności, pesymistyczne spojrzenie na świat i siebie samego). Możemy ją podejrzewać, jeśli taki stan trwa ponad dwa tygodnie i ma znaczący wpływ na codzienne życie (trudności ze snem, zaburzenia apetytu i popędu seksualnego, utrata sprawności intelektualnej, chęć izolacji).
Depresja nie jest chwilowym obniżeniem nastroju, ale poważnym zaburzeniem psychicznym. Co znaczy, że mówienie do chorego, by wziął się w garść, nie pomoże mu. Sama wola nie pozwala się z tego wydostać. Depresję trzeba leczyć.
Pamiętaj, że nie każde uczucie przygnębienia jest równoznaczne z depresją. Przejściowe złe samopoczucie, które pojawia się w reakcji na wydarzenia życiowe, może zdarzyć się każdemu.
Jak rozpoznać depresję
Nie lekceważ oznak choroby u siebie lub innych. Najczęstsze objawy depresji to:
- obniżony nastrój, stałe odczuwanie smutku i przygnębienia
- utrata zainteresowania, zobojętnienie, brak wiary w siebie
- problemy ze snem
- poczucie bezsilności, bezsensu życia
- chęć izolacji
- myśli samobójcze
- problemy z pamięcią i koncentracją
- zaburzenia apetytu – brak lub nadmierne objadanie się.
Jak można zapobiegać depresji
Jednym ze sposobów zapobiegania, a także elementem w procesie leczenia depresji jest aktywność fizyczna. Spacery i szybki marsz to najbardziej uniwersalny rodzaj wysiłku. Nie wymaga od Ciebie specjalnego przygotowania ani kondycji. A przynosi wymierne efekty.
W depresji ma też znaczenie sposób odżywiana. Prawidłowa dieta wpływa na poziom serotoniny, zwanej hormonem szczęścia.
Źródło:
https://www.gov.pl/web/zdrowie/depresje-mozna-wyleczyc
https://ezdrowie.gov.pl/portal/home/badania-i-dane/zdrowe-dane/raporty/nfz-o-zdrowiu-depresja