Menu Zamknij

Jak sobie radzić ze stresem w czasach pandemii?

Szanowni Rodzice,

dzisiaj kilka słów o stresie. Obecna sytuacja jest trudna i zapewne stresująca nie tylko dla Państwa Dzieci, ale również dla Państwa. W związku z powyższym przygotowaliśmy krótki poradnik, również w formie infografiki, jak radzić sobie ze stresem.

Stres jest potrzebny. Może mieć pozytywny wpływ na nasze życie, kiedy mobilizuje nas do działania i ułatwia mierzenie się z wyzwaniami. Jeżeli jednak stres staje się silny i długotrwały zaczyna niszczyć nasz organizm od środka. Utrzymanie organizmu w stałej mobilizacji przekłada się niestety na problemy zdrowotne. Szkodliwy, przedłużający się stres może prowadzić do różnych chorób, zaburzeń i dolegliwości. Przede wszystkim zadbajmy więc o zdrową dietę. Pamiętajmy o pięciu posiłkach w ciągu dnia. Unikajmy napojów gazowanych, słodkich przekąsek. Spożywajmy warzywa i owoce. Dbajmy również o ruch. Aktywność fizyczna pozwala nam rozładować negatywne emocje oraz pozbyć się kortyzolu (hormonu stresu) z organizmu. Dodatkowo wytwarza serotoninę, czyli hormon szczęścia, wprawiając nas w dobry nastrój. Warto poświęcić przynajmniej 20-30 min. dziennie na domowy trening, może wspólnie z Dzieckiem? Pamiętajmy również o wysypianiu się. Aby zadbać o właściwy sen warto stosować zasady higieny snu: codziennie chodzić spać o stałej porze, nie spożywać napojów gazowanych i z kofeiną przed snem.

Najważniejsze, według nas, jest jednak zadbanie o swoją sferę emocjonalną. Nie bójmy się wyrażać emocji, które czujemy. Obecna sytuacja jest trudna dla wszystkich, dlatego zachęcamy do wspólnych rozmów, szczególnie z Dzieckiem. Opowiadajmy o tym, czego się boimy, co czujemy, co nas zastanawia. Odpowiadajmy na pytania Dziecka, tłumaczmy nawet te najtrudniejsze kwestie. Poświęćmy czas Rodzinie, spotykajmy się online z Przyjaciółmi. Zadbajmy o własny komfort. Znajdźmy czas na relaks, realizujmy swoje hobby.

Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki będą dla Państwa pomocne. Proszę pamiętać, że obecna sytuacja w końcu minie i wszystko wróci do normy.

Życzymy Państwu oraz Państwa Rodzinom dużo zdrowia i spokoju. Pozostajemy do dyspozycji,

Specjaliści Zespołu Szkół Sportowych

Komentarze
Accessibility