Menu Zamknij

DKMS prelekcja VLO

Nasi uczniowie VLO, a zarazem szkolni Ambasadorowie Akcji DKMS #komórkomania przybliżyli uczniom ideę oraz założenia akcji.

SONY DSC

W prelekcji uczniowie Zespołu Szkół Sportowych dowiedzieli się więcej o takich pojęciach jak dawca szpiku, bliźniak genetyczny i pobieranie szpiku.

Najważniejszą sprawą dla Ambasadorów było uświadomienie, iż rejestracja jako potencjalny dawca szpiku nie wiąże się z żadną specjalistyczną procedurą, a jedynie z samodzielnie pobranym wymazem z błony śluzowej, z wewnętrznej strony policzka w celu określenia antygenów cech zgodności tkankowej.

Chcemy również pokazać, że samo pobieranie szpiku nie wiąże się w żaden sposób z wbijaniem igły w kręgosłup.

W 80% przypadków, komórki macierzyste pobierane są z krwi. Izolowane są one poprzez separację z krwi obwodowej (krążącej w naszym organizmie) podczas zabiegu zwanego aferezą.

W 20% przypadków, pobierany jest szpik kostny. Szpik kostny pobierany jest z talerza kości biodrowej (części miednicy). Zabieg odbywa się pod narkozą poprzez nakłucie igłami dwóch dołeczków u dołu pleców.

Szkolna akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku odbędzie się 28.11.2019 w budynku A w Zespole Szkół Sportowych w godzinach 17:00-19:00.

Więcej informacji można znaleźć na stronie https://www.dkms.pl/pl

Ambasadorzy Akcji #KOMÓRKOMANIA

Samorząd Uczniowski VLO

Komentarze
Accessibility