Menu Zamknij

Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu – 2 kwietnia

2 kwietnia obchodzimy  Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu (World Autism Awareness Day, WAAD). W Polsce Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu organizuje m.in. fundacja SYNAPSIS).

Autyzm to nie choroba lecz zaburzenie u podstaw którego leży nieprawidłowa praca mózgu, która może mieć podłoże genetyczne.  Mimo, iż zidentyfikowano wiele czynników,  które mogą zwiększać ryzyko występowania autyzmu to przyczyna dotąd nie została poznana. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. Zwykle w odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe. Widoczne jest wycofanie, unikanie kontaktów z ludźmi i otoczeniem.

Pierwsze objawy można zauważyć już we wczesnym etapie rozwoju dziecka. Brak reakcji na własne imię, na polecenia, trudności z wyrażaniem emocji, brak zainteresowania z osobami z najbliższego otoczenia, brak zainteresowania rówieśnikami oraz brak gaworzenia i dalszego rozwoju mowy powinny wzbudzić czujność rodziców. Nie każde dziecko u którego zauważymy te czy podobne objawy jest dzieckiem autystycznym. Niektóre dzieci mogą rozwijać się w sposób nieharmonijny, dlatego ważna jest obserwacja i w razie niepokoju rodziców należy udać się do specjalisty. Z naszych obserwacji wynika, że rodzice, którzy mają jedno dziecko, nie zawsze są w stanie ocenić czy zachowanie ich dziecka jest typowe czy nie. Czasem dziecko jest bardzo spokojne, nie reaguje na hałas, nie lubi być przytulane, nie skupia na dorosłym uwagi i nie odwzajemnia uśmiechu albo zachowanie bywa dosyć uciążliwe bo zdarza się, że dziecko jest bardzo płaczliwe, je tylko wybrane potrawy, bawi się tylko jedną zabawką i to w specyficzny sposób. Rodzice nie mogą porównać tego zachowania z zachowaniem innych dzieci więc przyjmują, że takie ono jest. Bywa i tak, że początkowy rozwój przebiega prawidłowo a nietypowe zachowania pojawią się nagle. Im wcześniej  dziecko zostanie zdiagnozowane i otrzyma odpowiednie wsparcie tym większe szanse na wyrównanie problemów rozwojowych wyeliminowanie lub zmniejszenie niepożądanych zachowań. Rodzice,  mimo iż diagnoza jest dla nich ogromnym ciosem ale i czasem wybawieniem, dostaną wsparcie oraz dowiedzą się jak stymulować rozwój swojego dziecka.

W tym filmie znajdą Państwo informacje przedstawione z naukowego punku widzenia w przystępny sposób:

https://www.youtube.com/watch?time_continue=839&v=thqQ-hPcChg&feature=emb_logo

Poniżej przedstawiamy plakat, który jest dostępny na stronie internetowej Polskiego Towarzystwa Logopedycznego/oddział Katowice:

Rodzicom, starszym dzieciom i młodzieży polecamy kilka filmików z aktorem B. Topą, który wcielił się w osobę autystyczną:

Autyzm wprowadza zmysły w błąd:   

Agata Sakwerda, logopeda SP8

Komentarze
Accessibility