Menu Zamknij

1 grudnia Światowy Dzień Walki z AIDS

Tak jak dzisiaj wszyscy obawiają się zarażenia COVID-19, tak chorobą budzącą strach w latach 80-tych XX wieku był AIDS. Obecnie wydaje nam się, że pokonaliśmy AIDS, mało się o nim mówi w mediach, jedynie 1 grudnia, gdy od 1988 roku obchodzimy Światowy Dzień Walki z AIDS temat bywa podejmowany. Ale pamiętajmy, że nadal jest to groźna choroba, zwłaszcza w Europie Wschodniej, gdzie liczba zakażeń wciąż rośnie.

         Co to jest AIDS? To Zespół Nabytego Upośledzenia odporności, wywoływany przez wirus HIV. To zespół chorób atakujących osoby zakażone HIV. Zaliczamy do niego różne infekcje i typy nowotworów. AIDS występuje po wielu latach trwania infekcji HIV u osób, które o swoim zakażeniu nie wiedzą.

         Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt z krwią osoby zakażonej (może to mieć miejsce np. podczas udzielania pierwszej pomocy, przez niesterylny sprzęt u kosmetyczki, tatuażysty itp.) oraz poprzez stosunki płciowe.

         Nie ma co prawda szczepionki zapobiegającej zakażeniu wirusem HIV, ale osoby, które wiedzą o swoim zakażeniu objęte są nowoczesną terapią antyretrowirusową, która zapobiega wystąpieniu AIDS. Warto się testować!

         Symbolem tego dnia jest czerwona wstążeczka, którą przypina się do ubrania, oznaczająca solidaryzowanie się z osobami zakażonymi.

Komentarze
Accessibility