Menu Zamknij

31 maja – Światowy Dzień bez Papierosa

31 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Papierosa, ang. World No Tobacco Day.

Hasło tegorocznych obchodów to: „Chroń zdrowie – nie pal tytoniu”.

Światowy Dzień bez Papierosa został ustanowiony przez WHO w 1987 roku ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych i pacjentów ze schorzeniami wywoływanymi przez palenie papierosów.
Święto stanowi okazję do zwrócenia uwagi całego świata na powszechność nałogu palenia papierosów i jego negatywne skutki zdrowotne. Dzień ma równie zachęcić do 24-godzinnego okresu rezygnacji ze wszystkich form konsumpcji tytoniu na całym świecie.

Poniżej kilka słów od Szkolnego Logopedy o tym, jak palenie papierosów negatywnie wpływa na aparat artykulacyjny, fonacyjny i oddechowy:

Aparat artykulacyjny – czyli wszystko to, co znajduje się w jamie ustnej. Palenie papierosów powoduje raka jamy ustnej: warg, języka, dziąseł, podniebienia. Jest przyczyną żółtego zabarwienia zębów, chorób zębów takich jak: próchnica, zapalenie dziąseł, parodontoza, a także nieprzyjemnego zapachu z ust.

Aparat fonacyjny – czyli wszystko to, co związane z głosem. Wdychany przez człowieka dym tytoniowy powoduje przekrwienie, wysuszenie i zapalenie błony śluzowej całego narządu głosowego. Ma działanie drażniące niekorzystnie wpływając na delikatne tkanki narządu głosowego. Dym atakuje struny głosowe, stąd może dojść do zmiany głosu palacza. Powoduje zmatowienie głosu oraz pozbawia go elastyczności. Ponadto palenie papierosów obniża wydolność głosu oraz może przyczynić się do powstania nowotworów krtani, a także suchego kaszlu, który urazowo oddziałuje na fałdy głosowe. Jest przyczyną powstania chrypy, na skutek powstania obrzęku w krtani.

Aparat oddechowy – czyli wszystko, co związane z oddechem w odniesieniu do procesu mówienia. Nikotyna powoduje choroby układu oddechowego, takich jak astma, przewlekłe zapalenie oskrzeli, nowotwory płuc. Palenie papierosów jest przyczyną niemożności wyleczenia niektórych powszechnych chorób górnych dróg oddechowych, np. przewlekłego zanikowego zapalenia błony śluzowej gardła.

Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi materiałami.

Specjaliści szkolni

Komentarze
Accessibility