Menu Zamknij

Ptasi bufet

Zima to wymarzony okres do obserwacji ptaków. Niektóre ptaki zostają na zimę w Polsce, m.in.: sikory bogatki, sójki, kosy, gawrony, wrony, wróble, gołębie, gile i zięby.

Jeśli chcesz pomagać ptakom i rozpocząć dokarmianie, pamiętaj, że to zobowiązanie na długo! Ptaki bardzo często przyzwyczają się do miejsca i przygotowanego dla nich karmnika. Dlatego musisz być systematyczny.  Jeśli odetniesz je od źródła pożywienia nagle – wyrządzisz im więcej szkód niż pożytku.  

Pamiętaj, że karmnik musi być bezpiecznie umiejscowiony, co najmniej 1,2 m nad ziemią.  Dbaj o czystość w karmniku. Zepsute resztki jedzenia, to siedlisko bakterii i pasożytów, które mogą powodować śmierć ptaków.

Bardzo ważną sprawą jest rodzaj i jakość pokarmów. Świetnie sprawdzi się pszenica, kukurydza, sezam, siemię lniane, czy owies. Aby pomóc ptakom, można ziarna te nieco rozdrobnić. Jabłka, gruszki, banany, rodzynki, też znajdą swoich amatorów. Gdy mrozy są niewielkie, doskonale sprawdzają się całe jabłka i gruszki nabite na gałęzie.

Niestety, nadal zdarza się, że ludzie karmią ptaki odpadkami: spleśniałym chlebem, resztkami jedzenia, przeterminowanymi produktami… Głodne zwierzęta zjedzą to, co od nas dostaną, ale efekty takiej wątpliwej pomocy są tragiczne.

Komentarze
Accessibility