Klasy 6b i 6d, wraz z wychowawcami, wybrały się na wycieczkę do nowego Egzotarium w Sosnowcu. Pełni ono funkcję edukacyjną dotyczącą rodzimych gatunków roślin i zwierząt.
Historia sosnowieckiego Egzotarium sięga czasów przedwojennych. Ówczesne władze miejskie wyszły z inicjatywą założenia na terenie Starego Sosnowca parku o powierzchni 4,8 ha „zgodnego z trendami modernistycznymi”. Otwarcie obiektu nastąpiło w 1956 roku.
Choć obiekt był ikoną miasta, przez wiele lat nie był modernizowany. To zmieniło się kilka lat temu. Najpierw ruszyła przebudowa pobliskiego parku, który dzisiaj jest ogrodem botanicznym i mieści wiele niespotykanych gatunków roślin i zwierząt.
Dzisiaj Centrum Edukacji Ekologicznej Egzotarium, bo tak oficjalnie się nazywa, jest już gotowe. Wnętrza robią ogromne wrażenie.
Ścieżkę edukacyjną wewnątrz budynku zaczęliśmy od poziomu -1 gdzie znajdują się olbrzymie akwaria z rodzimymi gatunkami ryb oraz rybami z całego świata.
W terrariach oraz aquaterrariach mogliśmy podziwiać m.in. zaskrońca i pająka topika, anakondę zieloną, ptaszniki i drzewołazy.
Następnie ścieżka edukacyjna prowadziła do palmiarni na poziom parteru, tam głównymi eksponatami są rośliny, ale wśród nich mieszka m.in. legwan zielony, żółw żabuti, boa dusiciel, pyton siatkowany, oraz kajman.
Sama palmiarnia podzielona została na trzy strefy: strefę klimatu śródziemnomorskiego, strefę pustynną i tropikalną, a w każdej panują inne warunki. Sterowanie klimatem odbywa się poprzez zapewnienie prawidłowej temperatury, wilgotności i światła, tak aby warunki zbliżone były jak najbardziej do tych panujących w naturze.
Podróż po Egzotarium kończy się na poziomie +1. Znajduje się sala lekcyjna z pięknym widokiem na palmiarnię, w której odbyliśmy warsztaty edukacyjne, na których zaprzyjaźniliśmy się z agamą brodatą – Denzelem. Przygodę z Egzotarium zakończyliśmy odpoczynkiem w uroczej kawiarni na pysznych lodach. Na pewno tu jeszcze wrócimy 😊