Menu Zamknij

Licealiści na sympozjum naukowym

30 listopada 2018 roku uczniowie V LO zostali zaproszeni do udziału w XIX Międzynarodowym Sympozjum Biografistyki Polonijnej. Temat tegorocznego spotkania: ,, Polscy emigracyjni działacze w walce o niepodległość”.

W sali konferencyjnej Parku Tradycji w Siemianowicach Śląskich zebrali się wybitni znawcy polskiej emigracji. Uczniowie wysłuchali bardzo ciekawych wykładów. O Ryszardzie Kaczorowskim opowiadał prof. dr hab. Adam Dobroński z Uniwersytetu w Białymstoku.  Jerzego Giedroycia i jego Polskę przedstawił dr Adam Gałkowski z Centralnej Biblioteki Wojskowej w Warszawie, a o Stanisławie Likierniku- ostatnim z ,,Kolumbów” opowiedziała znająca go osobiście red. Agata Kalinowska-Bouvy z paryskiej biblioteki. Niezwykle ciekawe okazało się wystąpienie prof. dr. hab.Henryka Żalińskiego z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, który odkrył nieznane losy gen. Józefa Bema.

Licealiści uczestniczyli w interesującej lekcji historii Polski, polskiej kultury i literatury, która tworzyła się poza granicami kraju. 

Komentarze
Accessibility