W pochmurny, zimny i mglisty poranek 17.11.2021 klasy 4B, 4D, 4E i 5E wraz z wychowawcami wyruszyły naprzeciw przygodzie, by odkryć cuda „solnego miasta” zwiedzając jeden z najbardziej fascynujących polskich zabytków – kopalnię soli w Wieliczce.
Gościnna Wieliczka przywitała nas pięknym słońcem, więc odtąd dobry humor dopisywał nam niezmiennie do samego końca naszej przygody!
Pełną piersią mogliśmy oddychać podczas zwiedzania Tężni Solankowej. To doskonałe miejsce, aby się odprężyć i zrelaksować. Woda delikatnie spływa tam po gałązkach tarniny, a w powietrzu unosi się solna mgiełka. Konstrukcja mierzy 22,5 metra wysokości, zaś tarninowa powierzchnia zajmuje 3200 m2. Z dwóch poziomów tarasów widokowych mogliśmy podziwiać piękną panoramę miasta skąpanego w porannym słoneczku.
Po krótkim relaksie nadszedł czas na zwiedzanie głównego celu naszej podróży- kopalni. Eksplorację rozpoczęliśmy od zejścia po schodach na głębokość 64 metrów! Maszerowaliśmy przez wiele komnat i zobaczyliśmy podziemne jeziora, świątynie i pomniki solne.
Dalej szlak turystyczny prowadził nas przez liczne sztolnie i chodniki, w których zachowały się ślady działalności górniczej. Zobaczyliśmy także przykłady sztuki sakralnej i kompozycje tematyczne nawiązujące do historii kopalni i otaczających ją legend.
Warto dodać, że mikroklimat kopalni ma zbawienny wpływ dla gości cierpiących na astmę i alergię.
Na koniec jeszcze jedna ciekawostka, bo może tego nie wiecie Prawie 2400 komór połączonych jest chodnikami o łącznej długości 245 km. Kopalnia została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1978 roku.
Poniżej kilka naszych wspomnień z wyprawy
Pozdrawiamy!