Menu Zamknij

ODKRYWAMY CUDA SOLNEGO MIASTA

W pochmurny, zimny i mglisty poranek 17.11.2021 klasy 4B, 4D, 4E i 5E wraz z wychowawcami wyruszyły naprzeciw przygodzie, by odkryć cuda „solnego miasta”  zwiedzając jeden z najbardziej fascynujących polskich zabytków – kopalnię soli w Wieliczce.

Gościnna Wieliczka przywitała nas pięknym słońcem, więc odtąd dobry humor dopisywał nam niezmiennie do samego końca naszej przygody! 😀

Pełną piersią mogliśmy oddychać podczas zwiedzania Tężni Solankowej. To doskonałe miejsce, aby się odprężyć i zrelaksować. Woda delikatnie spływa tam po gałązkach tarniny, a w powietrzu unosi się solna mgiełka. Konstrukcja mierzy 22,5 metra wysokości, zaś tarninowa powierzchnia zajmuje 3200 m2. Z dwóch poziomów tarasów widokowych mogliśmy podziwiać piękną panoramę miasta skąpanego w porannym słoneczku.

Po krótkim relaksie nadszedł czas na zwiedzanie głównego celu naszej podróży- kopalni. Eksplorację rozpoczęliśmy od zejścia po schodach na głębokość 64 metrów! Maszerowaliśmy przez wiele komnat i zobaczyliśmy podziemne jeziora, świątynie i pomniki solne.

Dalej szlak turystyczny prowadził nas przez liczne sztolnie i chodniki, w których zachowały się ślady działalności górniczej. Zobaczyliśmy także przykłady sztuki sakralnej i kompozycje tematyczne nawiązujące do historii kopalni i otaczających ją legend.

Warto dodać, że mikroklimat kopalni ma zbawienny wpływ dla gości cierpiących na astmę i alergię.

Na koniec jeszcze jedna ciekawostka, bo może tego nie wiecie 🙂 Prawie 2400 komór połączonych jest chodnikami o łącznej długości 245 km. Kopalnia została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1978 roku.

Poniżej kilka naszych wspomnień z wyprawy 😀

Pozdrawiamy!

 

Komentarze
Accessibility