Menu Zamknij

SZKOŁA BEZ DZWONKA

3 września 2018r., podczas uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego, uczniowie Zespołu Szkół Sportowych usłyszeli dzwonek. Następnym razem zabrzmi, według naszych planów, na uroczystym zakończeniu roku szkolnego, 21 czerwca 2018r.

Po co wyłączamy dzwonki?
W szkołach, w których wyłączono dzwonki stało się spokojniej, ciszej, jest mniej wypadków. Brak dzwonków pozwala na wdrożenie kultury uczenia się (każdy ma możliwość dokończenia zdania na lekcji, kulturalne pożegnanie się bez wybiegania i trzaskania drzwiami, a po przerwie można zapraszać ucznia na zajęcia). Ponadto, co przecież ma niebagatelne znaczenie, to doskonała lekcja zarządzania czasem, a dla młodszych dzieci okazja, by nauczyć się posługiwać zegarkiem.

Jak to robimy?
Na korytarzach szkolnych pojawiają się nowe zegary. Na drzwiach wiszą harmonogramy trwania lekcji i przerwy. Podczas pierwszych zajęć nauczyciele omówią z uczniami zasady wdrażania projektu.

Trudny początek?
Zapewne pierwsze tygodnie nie będą łatwe, może zdarzą się spóźnienia, czy inne problemy. Wdrożenie każdej zmiany wymaga czasu, ale i odwagi. Dajemy sobie okres miesiąca na opanowanie umiejętności posługiwania się zegarkiem (nie komórką), na punktualne rozpoczynanie i kończenie zajęć. A co potem? Jesteśmy przekonani, że dzięki ciszy będzie się nam lepiej uczyło, pracowało i odpoczywało w murach Zespołu Szkół Sportowych.

Komentarze
Accessibility