Menu Zamknij

Uczniowie VLO we Włoszech w ramach programu Erasmus+

4 kraje, 40 osób, różne poglądy, języki i pasje – a to wszystko stało się możliwe dzięki wspólnemu projektowi Erasmus + “Millennials for Europe” w którym uczniowie VLO mieli swój udział. Przez ostatnie dwa lata, nasi licealiści ciężko pracowali, spotykając na swojej drodze wspaniałych ludzi, osobistości świata polityki jak Profesor Jerzy Buzek czy Poseł Parlamentu Europejskiego Łukasz Kohut. Grupy projektowe wspólnie spotykały się online w okresie pandemii. Niemniej jednak wszyscy czekaliśmy aby się w końcu zobaczyć na żywo i wreszcie się udało! Uczniowie VLO wyruszyli do włoskiej Genui kontynuować projekt 27 października i czekając na przyjazd reszty grup, korzystali z uroków pięknej pogody i miejsca. Zwiedzili stare miasto, historyczny port, słynną katedrę San Lorenzo oraz Piazza di Ferrari ze słynną fontanną na środku placu. Udało się również zobaczyć uroczą wioskę rybacką – Boccadasse nieopodal Genui a nieco odważnym popływać w morzu!

Grupy projektowe z Włoch, Francji, Rumunii i Polski pracowały wspólnie w jednej z dzielnic Genui – Certosa w tutejszym centrum kultury – miejscu bardzo ważnym dla lokalnej społeczności. Licealiści oprócz spotkań z lokalnymi władzami Genui, mieli również okazję podjąć cztery ważne tematy: EKOLOGIA, PRAWO, DEMOKRACJA oraz EDUKACJA. Za pomocą metody “World Cafe” dyskutowaliśmy nad powyższymi tematami, wspólnie znajdując najlepsze rozwiązania dla danego obszaru. Ostatni dzień pobytu był przeznaczony na prezentacje, gdzie każda grupa projektowa miała możliwość zaprezentowani efektów swojej pracy. A po ciężkiej pracy, czekała na wszystkich uczestników niespodzianka w postaci wycieczki do największego akwarium w Europie!

Wyjazd do Genui i spotkanie z młodzieżą z różnych zakątków Europy oraz zawiązane przyjaźnie i niesamowite wspomnienia na pewno zostaną na zawsze w naszej pamięci! Thanks Europe! Thanks Paola and Francesca:)

Licealiści biorący udział w programie: Iga, Paulina, Tymek, Krzysztof, Sandra, Bianka, Amelka, Natalia, Edyta i Zosia

Koordynator Projektu Erasmus+ – Dorota Gaworska (ZSS) / Mariachiara Barra (Bona Fides)

Opiekun: Agnieszka Rostańska

Komentarze
Accessibility