Menu Zamknij

Indonezja – poznaj największy archipelag świata

Grupa uczniów klasy IV i V pod opieką: Pani Barbary Przybysz, Marzeny Wendt-Dudek i Danuty Borkowskiej uczestniczyła w pierwszym, otwierającym nowy sezon spotkaniu Klubu Podróżnika, działającym przy Siemianowickim Centrum Kultury.

Na spotkanie z Panią Aleksandrą Witeską przyszli pasjonaci dalekich i bliskich podróży, w tym oczywiście i nasza grupa.

Pani Aleksandra na spotkaniu „Z wyspy na wyspę” opowiadała o swojej wyprawie do Malezji i Indonezji. Indonezja to piękny kraj wyspiarski. 18 000 tysięcy wysp –  to największy archipelag na świecie. Warto zaznaczyć, że jedynie około 6 tysięcy z nich to wyspy zamieszkałe przez ludzi. Najważniejsze wyspy Indonezji to: Sumatra, Jawa, Borneo, Nowa Gwinea, z małych wysp najpopularniejszą w Polsce jest wyspa Bali oraz Lombok.

W Indonezji możemy zobaczyć hinduistyczne kompleksy świątyń. Jest tutaj ich bez liku – te główne, największe, stanowią atrakcję turystyczną, a te mniejsze znajdują się na każdym kroku – w prywatnych ogrodach, na ulicach, w sklepach. Mieszkańcy trzy razy w ciągu dnia składają swoim bogom ofiarę  w postaci koszyczków z liści palm, do których wkładają kwiaty i to, co akurat mają pod ręką czyli ryż, ciasteczka, owoce.

Fauna Indonezji jest bardzo bogata. Na szczególną uwagę zasługuje ogromna ilość różnego gatunku małp. Są tu: orangutany, gibony, makaki i bardzo ciekawie wyglądające nosacze. Wyróżniają się wielkim, kulfoniastym nosem (może mieć nawet ponad 10 cm długości) i olbrzymim brzuchem. Zamieszkują one wyspę Borneo.

Indonezja to również zielone lasy tropikalne, złote piaski, potężne wulkany, wspaniałe zabytki architektury, pola ryżowa, plantacje pieprzu, wielobarwne rafy koralowe, egzotyczna fauna i flora oraz barwna kultura mieszkańców to idealne miejsce na wakacje marzeń. To egzotyka w najczystszej postaci!

Komentarze
Accessibility